AHŞAP ÇATILAR

ÇATI ÖRTÜLERİ

ÇELİK ÇATILAR

ÇATI TİPLERİ

YEŞİL ÇATI TERAS

 çatı sistemleri ahşap çatılar, ahşap kiremitler, çelik çatılar, vb. tipleri üretilmektedir ve kullanılmaktadır. Çelik çatılar ise kendi içinde klasik üçgen çelik makas sistemleri, çelik kirişli çatı sistemleri, oturtma çatı sistemleri, uzay çatı sistemleri ve aşık sistemleri şeklinde kullanım amacına ve yerine göre çeşitlere ayrılmaktadır.

Çatı sistemleri kullanım şekillerine göre üzerinde gezilen çatılar ve üzerinde gezilemeyen çatılar olarak sınıflandırılır. Yağış suyunun akışına ve çatı şekline göre düz çatılar, az eğimli çatılar, çok eğimli çatılar ve değişken eğimli çatılar olarak sınıflandırılır. Kaplama malzemesi çatının bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre değişmekte olup bitüm esaslı kaplamalı çatılar, çimento esaslı kaplamalı çatılar, kil esaslı çatı kaplamalı çatılar, metal esaslı kaplamalı çatılar, plastik esaslı kaplamalı çatılar, diğer (cam, taş, ahşap) malzeme kaplamalı çatılar olarak gruplandırılabilir. Çatının yalıtım biçimine göre soğuk çatılar ve sıcak çatılar olarak kullanımları mevcuttur. Konstrüksiyona göre oturtma çatılar, asma çatılar ve karma çatılar olarak sınıflandırılabilir.

Çatı eğimi, bulunduğu konumun iklim şartlarına, örtü malzemesinin cinsine ve çatı arasından faydalanma şekline göre değişkenlik gösterir. Eğim, cephe ile hesaplanır. Saçaklar önemsenmez.

Mekânlarınıza daha sıcak ve kaliteli bir hava katmak isterseniz ahşap çatılar ve ahşap kiremitler hem daha otantik hem de daha mistik bir ortam yaratmanıza yardımcı olur.

Çatınızın uygulamasında seçeceğiniz örtü malzemesi kesinlikle bulunulan konumum iklim şartlarına uygun olmalıdır. Bu amaçla arduazlı membran ya da kumlu membran çatı örtüleri, corrubit, kenet çatı, kiremit, metal kiremit, polikarbonat ), lamine shingle, yakut shingle, yaprak shingle, yonca shingle, trapez çatı örtüleri gibi çeşitleri kullanılmaktadır. Sandviç panel çatı örtüleri olarak da 3 hadveli gizli vidalı, akustik çatı paneli taşyünü yalıtımlı, 3-5 hadveli PUR-PIR yalıtımlı çatı paneli, 5 hadveli taşyünü-camyünü yalıtımlı çatı paneli, 5 hadveli elips yalıtımlı, membranlı paneller, PET-CP PUR-EPS yalıtımlı paneller gibi çatı örtüleri olarak kullanılmaktadır.

Tabi ki mimari tasarımdan söz ediyorsak birden fazla görünümde çatı tipi mevcuttur. Bunlar beşik çatı, haç biçimli çatı, kırma çatı, kubbe çatı, mansart çatı, piramit çatı, sivri çatı, şed çatı, tek eğimli çatı ve tonoz çatıdır.

Ekolojik çatı ya da biyolojik çatı olarak bilinen yeşil çatı ve yeşil teraslar, çatının en dış yüzeyinin toprak ve bitkilendirme yapılması işlemiyle oluşur. Beklenildiği gibi yeşil çatılar doğal orman ya da parkların yerini tutmazlar ancak bulundukları yaşam alanlarını kesinlikle bambaşka bir görünüme çevirirler. Günümüzde modern mimaride ekolojik çatı veya biyolojik çatı veya yeşil teraslar yaygın olarak tercih edilmekte olup yurt dışında sık tercih edilen çatı türüdür. Çatını tasarımından bağımsız dış kaplama malzemesiyle uygulanan bir tasarımdır.