Ofis Tasarımı/Ofis Dekorasyonu

Ofis, iş yeri, büro, workstation ve değişik isimler… Eski dönemlerde ‘yazıhane’ denilen yaşam alanları…

Birçoğumuzun sabah erken saatte gelip akşam geç saatlere kadar neredeyse günün tümünü geçirdiği gizemli alanlar…

Bazılarımızın hayatındaki en önemli mekânlar…

Ofis tasarımı, ofis dekorasyonu insanın maddi ve manevi duygularını rahatlatacak, insanda huzur ve çalışma isteği uyandıracak, insanı yormadan, bir an önce ‘’işim bitse de buradan çıkıp gitsem..’’ anlayışında ‘’işim bitmese de burada kalsam’’ noktasına getirecek boyutta olmalıdır.

Kadın ya da erkek tüm ofis personelinin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı yeme, içme, dinlenme, çalışma, hobi alanlarının içinde bulunduğu ofisler artık hayal değil!

Ofis mimarisi işleri ile uğraşan mimarlık firmaları, iç mimarlık firmalarının düşünmesi gereken çok detay mevcuttur. Bu amaçla ofis tasarımı, ofis dekorasyonu, ofis mimarisi alanında zemin kaplamasında, asma tavanda, masa üstü lambasında, ışık hattındaki spotta, duvardaki kaplamada, girişteki çelik kapıda, bölme duvarda, demontabl duvarda, yükseltilmiş döşemede, asma klozette, mutfak dolabında, workstationda insanı öne çıkartıcı, rahatlatıcı; içinden kaçılan değil içine sığınılan ofis tasarımları yapmaya mecbur bırakılmaktadır.

Günümüz ofis tasarım ve ofis dekorasyon trendleri özgür ruhlu, rahatlatıcı, gün ışığını bolca içine alan, çalışanlarına huzur veren ortamları yaratmak için birbirinden farklı mimari ve iç mimari ürünleri kullanmaya imkân vermektedir.

Endüstriyel zemin adı verilen epoksi zeminler, poliüretan zeminler, dekoratif duvar kaplamaları, modüler tavan kaplamaları; metal, ahşap, cam, karbon fiber mobilyalar; deri koltuklar, kumaş koltuklar; lamine parkeler, laminat parkeler, masif parkeler; birbirinden ilginç detaylar içeren seramik kaplamalar ofis tasarımı ve ofis dekorasyonunda benzersiz tasarım ve dekorasyon uygulamalarına cevap vermektedir.

Ofislerin olmazsa olmazı misafir karşılama alanı olan resepsiyon mahallindeki bankolar, karşılama ve bekleme salonları içinde bulunan bekleme koltuğu, karşılama bankosu, vestiyer, portmanto gibi mobilya imalatları, misafir ve müşterilere huzur ve güven verecek duvar boyası, duvar kağıdı, dekoratif duvar kaplamaları, halı, yükseltilmiş döşeme, laminat parke, lamine parke, masif parke, epoksi zemin, poliüretan zemin gibi zemin kaplamaları ile ofisinizin karakter ve kalitesini öne çıkartan en büyük etkendir.

Çalışma alanlarında bulunan ahşap, cam, metal, polyester, karbon ve benzeri materyallerde yapılmış mobilyalar, çalışma masaları, koltuk, sandalye, aydınlatma ürünleri çok önemlidir. Çalışma alanlarındaki duvar kaplama ürünleri, aydınlatma mimarisi çalışanları yormamalı ve rahatlatmalıdır.

Demontabl duvar, alçıpan bölme duvar, modüler duvar veya açık alan olarak düzenlenen toplantı alanındaki toplantı masası ve bu alandaki duvar kaplamaları, tavan kaplamaları ofisin sahibi firmanın kurumsal kimliğini öne çıkartan renk ve motifler ile uygun şekilde yapılmalı, toplantı odasında bulunacak kişilere şirketin yapıcı/yaptırıcı gücünü gösterecek şekilde dekorasyon yapılmalıdır.

Ofis tasarımı ve ofis dekorasyonunda dinlenme alanları yapılmalıdır. İçerisinde rahat oturulacak, ihtiyaç halinde bilardo, satranç playstation, mini golf vb. dinlendirici spor ve oyunları oynayabileceği oyun alanları, tasarım ve dekorasyon projelerine mutlaka koyulmalıdır.

Ofis tasarımı ve ofis dekorasyonu işlerini yapan mimarlık ve iç mimarlık ofis veya firmalar, ofis tasarım, proje ve uygulama işlerinde güncel trendleri yakından takip etmelidir.