DOĞALGAZ TESİSATI

;
markası ile üstlendiği projelerde bütün tesisat uygulamaları yanında doğalgaz tesisat işlemlerini de yapmaktadır. Bünyesinde bulunan makine mühendisleri gözetiminde uygulama ekipleri ve tamamen garantili  tesisat ürünleri ile çalışmalarını realize eden

doğalgaz tesisat işlerinizde çözüm ortağınız olmaktadır.

Doğalgaz uzun yıllar ev ya da iş yerlerinin ısınması konusunda en etkili olan ve çok fazla tercih edilen ısınma yöntemidir. Doğalgazı kullanmak için mutlaka uzman kişiler tarafından yapılan bir tesisat olması gerekir. Doğalgaz tesisatı ana vanası, dağıtım borusu, kolon borusu, sayaç bağlantı hattı, tüketim hattı, ayırım hattı ve cihaz bağlantı hattı olarak bölümlere ayrılır.

Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası ; Tesisat yapılırken ilk olarak doğalgaz tesisatı ana vanası binaya verilen gazın tam olarak güvenli şekilde kesebilmek ya da binada yer alan dairelere giden gazı kontrol etmek için hat başına yerleştirilen bağlantı aparatlarıdır.

Dağıtım Borusu ; Regülatör ana emniyet vanasından sonra başlayan dağıtım boruları tam olarak gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar yatay ya da düşey olacak şekilde yapılmaktadır.

Kolon Borusu ; Doğalgaz tesisatında düşey olarak yerleştirilen borulara kolon borusu denir.

Sayaç Bağlantı Hattı ; Sayaç ve kolonların girişi arasında yer alan boru bloklarının tamamıdır.

Tüketim Hattı ; Sayaçtan en son olarak ayırım noktasına kadar olan ana borulara tüketim hattı denilmektedir.

Ayırım Hattı ; Tüketim hattından başlayıp cihaz bağlantı vanasına kadar olan boruların tümüdür.

Cihaz Bağlantı Hattı ; Cihaz bağlantı vanasından başlayarak cihaza kadar olan hattın tamamıdır.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisatı yapılırken kesinlikle işin ehli olan uzman kişilerden yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Bu tarz tesisatlar yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle tüm bağlantılar sırasında amacına uygun olan sızdırmazlık malzemeleri ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır. Bunun için keten gibi malzemeler en doğru seçimdir. Doğalgaz tesisatlarının mutlaka projeye uygun olacak şekilde döşenmiş olması gerekir. Hatta yapılan doğalgaz tesisatı kesinlikle yetkili tesisat firması ve gaz kuruluşları tarafından test edilmelidir.

Doğalgaz tesisatında kullanılan boruların erişilebilir olması istenmeyen durumlarda acil müdahale edilmesi ve dönemsel kontrollerin yapılması bakımından tesisatın konumu çok önemlidir. Tesisat işleri sırasında borular kesinlikle asansör boşlukları ya da havalandırma kanalları gibi kapalı yerlere konulmaması gerekir. Tüm boruların ve doğalgaz tesisatını meydana getiren elemanların korozyona ya da mekanik darbelere karşı her türlü şekilde korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binanın bir tehlike karşısında kolay bir şekilde ulaşılacak yerde olması çok önemlidir.

Gaz Kaçak Dedektörü Nedir?

Ortamda bulunan gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış bağımsız olarak kullanılan gaz alarm cihazına gaz kaçak dedektörü denir. gaz sızıntısı belli bir orana ulaştığı zaman sesli ve ışıklı uyarılar vererek kişileri uyarır. Bu cihazlar doğalgaz kaçaklarından meydana gelebilecek zehirlenmeler, yangınlar, ve patlamalara karşı çok önemli bir önlemdir. Gaz kaçak dedektörü doğalgaza tesisatında yapılması gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında her şeyi te bulabilecek ve en doğru kararları almanıza yardımcı olacaktır.

SERVİS KUTUSU BAĞLANTI ELEMANLARI

BAĞLANTI VALFLERİ

DOĞALGAZ BAĞLANTI RAKORLARI

DOĞALGAZ KÜRESEL VALFLERİ

DOĞALGAZ SERVİS KUTUSU VALFLERİ

KÖR TAPALAR