GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ

Güneş enerjisi sistemleri diğer enerji sistemlerine göre daha çevreci ve daha doğayı koruyucu bir sistemdir. Diğer enerji sistemlerine göre çok daha düşük maliyetli olması sebebi ile son zamanların en çok tercih edilen enerji sistemleri arasında yer almaktadır. Akıllı evler denilen yeni ev türlerinde de güneş enerjisi kullanılmaya ve her geçen gün kullanımı artmaya başlamıştır.

Evlerin yanı sıra sanayi ve endüstri alanında da kullanılmaya başlanmıştır. İşletmeler ihtiyaç duyduğu elektriği güneş enerjisi sistemleri sayesinde daha az maliyet ile elde etmektedir. Son zamanlarda güneş enerjisinden elde edilen enerjiye olan ilginin hem çevreyi kirletmemesi, hem daha az maliyetli olması hem de yenilenebilir bir enerji olmasının etkisi büyüktür.

Örneğin suyu ısıtmak için, sıcak su temin etmek için güneş enerjisi kullanılır. Direkt güneş ısısından faydalanılan güneş enerjisinde suyu ısıtmak için bir ısı depolama paneli ile su deposu bulunur. Elektriğe dönüştürülebilen güne enerjisi teknolojilerine bir örnek ise güneş pilleridir. Güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek watt biriminden elektrik elde edilir.

ÇATI ÜSTÜ SİSTEMLERİ

ZEMİNDE SİSTEMLER