YALITIM SİSTEMLERİ

;
markası ile ısı, ses, su ve yangın yalıtımı alanında uzman kadroları satış uygulama bayiliğini üstlendiği kaliteli markaların ürünleri ile proje ve uygulama ihtiyaçlarınızda çözüm ortağınız olmaktadır.

Yapıyı veya yapı içerisindeki kısımları soğuk, sıcak, su, nem ve sese karşı korumak için yapılan işlemlere yalıtım ya da izolasyon denilir. İzolasyon, yapıyı iç ve dış etkenlerden korur. Temel yalıtım uygulamaları ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımıdır.

Isı yalıtımı için kullanılan ürünler yapının cinsine göre farklılık gösterir. Mesela çatı ısı yalıtımı için çatı şiltesi, endüstriyel yapı levhası, mertek arası şiltesi, teras çatı levhası kullanılırken döşeme ısı yalıtımı için döşeme altı, yüzer döşeme levhası, foamboard gibi ürünler kullanılmaktadır. Öte yandan mantolama duvar yalıtımı yapılırken dünyaca ünlü markalardan yararlanarak camyünü ara bölme, camyünü kalibel, dış cephe levhası, duvar levhası, endüstriyel yapı levhası, folyolu camyünü, manto foamboard, manto taşyünü, optimum ara bölme gibi ürünler tercih edilir. Daha ağır yapılar olan fabrika, atölye, üretimhane gibi endüstriyel yapıları içine alan sanayii ısı yalıtımı söz konusu olduğunda dökme taşyünü, sanayi levhası, sanayi şiltesi, taşyünü prefabrik boru, vana ceketi gibi ekipmanlara ihtiyaç olur. Teknik ısı yalıtımında fırın levhası, gemi levhası, gemi şiltesi, fırın şiltesi, kollektör levhası, panel levhası, perflex fitil, yangın kapısı levhası gibi ürünler ise kullanım amacına göre tercih edilenler arasındadır. Tesisat ısı yalıtımı en önemli uygulamalar arasında yer alır ve camyünü, camyünü klima levhası, akustik levha, klima şiltesi, taşyünü klima levhası, vana ceketi gibi ürünlerle yapılır.

Ses yalıtımı tüm yapılar içerisinde en önemli uygulamalardan biridir. Buna göre binanızın ihtiyacına göre akustik yalıtım, çatı ses yalıtımı, duvar ses yalıtımı, zemin ses yalıtımı şeklinde mutlaka tasarım ve proje aşamalarında düşünülmesi gereken detaylardır.

Nitekim su yalıtımını doğru yapmadığınız takdirde tüm tasarımınızın heba olacağı aşikar olduğu için çatı su yalıtımı, duvar su yalıtımı ve zemin su yalıtımı oldukça önemlidir. Çatı su yalıtımı için farklı kimyasal ürün ve uygulama esas alınır. Başlıcaları polyurea olmakla birlikte PVC esaslı su yalıtım membranı da uygun maliyetli ve uzun ömürlü olması sebebiyle tercih edilir.

Yangın yalıtımında karşılaşılan en yaygın yalıtım malzemeleri taşyünü ve camyünüdür. Yanmaz boyalar genellikle çelik malzemelerde yangın yalıtımı için kullanılıyor olup yangının yapı elemanı üzerindeki etkisini geciktirmek amacıyla kullanılabilen ürünlerdir. Emprenyeleme ürünleri ahşap malzemelerde kullanılır ve ahşabın yangın yalıtımı konusundaki direncini artırır.