AHŞAP MERDİVENLER

CAM MERDİVENLER

ÇELİK MERDİVENLER

;

markası ile bünyesinde bulunan eğitimli, deneyimli, montör ekipleri ile yurt genelinde uzaklık ve büyüklük gözetmeden kurumsal firmaların ahşap, çelik, doğaltaş, cam vb. malzemelerden üretilen merdivenlerinizin bakım, onarım ve tadilat işlerinde çözüm ortağınız oluyor!

Projenize özgü, isteğinize özel tasarımlarda merdiven üretimleri için hayal gücü geniş mimar ve mühendislerimiz ile oluşturduğumuz merdiven tasarımlarımız yaşam alanlarınızı kullanımınızı kolaylaştırır ve mekânlarınıza yeni bir soluk getirir. Merdivenler projeler için önemli detaylara sahip olmaktadır. Proje tipine göre kova ya da köşeli seçimlerin yanı sıra ahşap, cam ya da çelik metal malzemeden üretilebilir.

Merdivenler duvarlarla sınırlandırılabildiği gibi tek taraflı duvara bağlı ya da duvardan bağımsız tasarımlarda da olabilir. Merdiven Evi diye tanımlanan merdiven tipi duvarlarla sınırlı alana yerleştirilmiş merdivenler için kullanılır. Merdiven evi bazen belirgin olabileceği gibi bazen de diğer hacimlerden bağımsız olur.

Merdivenler onları oluşturan elemanlar ile var oldukları için detaylı ve estetik görünüme sahiptirler. Bu elemanlar, merdiven kolu, basamaklar, basamakların ön kısmı olan rıht, yanlarda tutunma işlevi için kullanılan profiller, enine kesitler basamak profili, sahanlıklar, korkuluklar, küpeştelerdir. Basamaklar kendi içinde farklı bölgelerdeki isimleriyle anılır. Mesela başlangıç basamağı, normal basamak, ilk basamak, son basamak, sahanlık basamağı isimleri ile tasarımda ve uygulamada merdiven basamaklarını belirtmek daha basit bir yol izlenmesini sağlamıştır. Aynı sınıflandırma sahanlıklar için de geçerlidir. Ara sahanlık, tam sahanlık, köşe sahanlığı, kat sahanlığı denilince merdiven tipine göre uygun sahanlık tipi seçilir ve tasarıma yön verilir.

Merdiven kollarının içe doğru olan kısımlarına kova hattı denildiği gibi kova hattının kapsadığı alana merdiven kovası denir.

Merdivenler mekânlardaki kullanımlarına göre iç ve dış merdivenler olarak sınıflandırılır. Dış merdivenler hava koşullarından direk etkilenen merdivenlerdir. Üst geçit merdivenleri, yollardaki farklı yükseklikteki yolları birbirine bağlayan merdivenler gibi merdiven türleridir. İç merdivenler mekânlar içinde kalan merdiven türleridir. Kullanım yerlerine göre esas merdiven, yan merdiven, servis merdiveni, yangın merdiveni adını alırlar.

Merdivenler biçimlerine göre düz kollu merdiven, düz kollu yamuk basamaklı merdiven, kısmen dönel merdiven, dönel merdiven gibi sınıflandırıldığı gibi tek kollu merdiven, çift kollu merdiven, üç kollu merdiven, dört kollu merdiven şeklinde de ayrılır. Dönel merdivenler genellikle dairesel şekillerde tercih edilmektedir.

Eğim açılarına göre merdivenler yatık eğimli merdivenler, normal eğimli merdivenler, dik eğimli merdivenler şeklinde sınıflandırılır. Konstrüksiyonlarına göre tek mesnetli merdivenler, çift mesnetli merdivenler, yüzeysel mesnetli merdivenler olarak üçe ayrılır.

Görüldüğü gibi proje tipine en uygun standartlarda merdiven seçilip size özel uygulamasını yapıyoruz.